Podium Places for R.F.B.Y.C Sailors at ICR Regatta 2017!!

Podium Places for R.F.B.Y.C Sailors at ICR Regatta 2017!!


 


RFBYC would like to congratulate and acknowledge the many Royal Freshwater Bay Yacht Club members who participated in the ICR Regatta 25 – 26 November 2017.


O’pen BIC Gold Fleet (15 boats)


1st Will Drew


2nd Rosie Hennessy


3rd Jenna Everett


7th Drina Bucktin


9th Zachary Sprunt


13th Elise Moore


15th Evie Rose


 


O’pen BIC Silver Fleet (8 boats)


1st George Elms


2nd Angus Cameron


3rd Alasdair Cameron


5th Angus Dodd


6th Campbell House


8th Ethan Branchi


 


Optimist Gold (36 boats)


6th Molly Alderson


7th Mia Lovelady


19th James Ferguson


22nd Domenic Beer


27th Giacomo Helliar


28th Christophe Gardner


30th Lachy Owen


31st Amy Moore


33rd Tilly Wittenoom


 


Optimist Silver (24 boats)


6th Alex Molyneux


7th James Pitt


9th Sophie Lane


11th Tyson Barwood


12th Grace Owen


15th Josh Criddle


18th Max Pearse


19th Brenn Armstrong


19th Tom Pickering


19th Ollie Towner


19th Max Guit


 


Mirror (9 boats)


1st Alex O’Beirne & Charlotte O’Beirne


2nd Peter Dean & Rohan Dean


3rd Michael Judge & Tyler Sprunt


4th Alexander Bootsma & Tom Chatfield


5th Ben Lane & Sam Hoffmann


 


Flying Ants (6 boats)


3rd Toby Webster (RFBYC) & Jameel Willson-Imamdin


 


Laser 4.7 (13 boats)


3rd Ezra Kaye


 


Laser Radial (12 boats)


1st Zac Littlewood


4th Callan Little


8th David Joyce


11th Jaden Mercer


12th Stefan Ayden-White


 


Laser Standard (4 boats)


4th Rohin Kehal


 


29er (10 boats)


1st Kieran Bucktin & Shannon Wright


2nd Annabelle Davies & Madison Woodward


3rd Axel Fleet (RFBYC) & Jack Luketina


4th Domenic Mann & Ben Walsh


5th Genevieve Hennessy & Brendon Wright


7th Sam Rose & Jonathon Everett


10th Brock Pitcher & Laura Quinlivan


 


Contender (10 boats)


1st Clay Cook


2nd Simon Barwood


3rd Richard Whitaker


4th Iain Larkins


5th Jacob Donraadt


6th Steven Clark


7th Adam Linton


8th Stefan Golic


8th Christopher McDonald


8th Richard Shallcross


 


420 (14 boats)


1st Marcello Torre & Owen Ready


2nd Joshua Pang & Liam Forrester


4th Raffael Torre & Thomas Hodge


5th Lucy Alderson & Sophie Townes


6th Jamie Bougher (RFBYC) & Jack Joyner


7th Harry Joyner & Caylim Vause (RFBYC)


9th Florian Mitteregger & Oliver Medd


11th Macca Taylor & Jackie Swick (RFBYC)


12th Josh O’Dea & Max Shannon


13th Kaiella Taylor & Oliver Mitteregger


14th Thomas Ostergaard & Grayson Downes


 


Bronze Fleet


Jemima Austin


Jacob Branchi


Harry Chandler


Joshua Chatfield


George Foster


Elena Frank


William Gillham


Isla Molyneux


Mutsuha Miyoshi


Sasha Munro


Alexander Pitt


Zachary Schultz


James Stephan


 


Orange Fleet


Jonathan Foster


Tom Pickering


Xavier Smith


 


Full results from ICR 2017:


Click HERE


 


 


 


 


 


 


 

Back to News Listing