2013 Dinghy State Championship Wrap Up

2013 Dinghy State Championship Wrap Up

Congratulations to the many dinghy sailors who represented the Club in recent State Championship Regattas.  Freshie sailors once again featured prominently taking out 1st place in the Contender, 29er, O’pen BIC, Mirror, 420 and Laser Radial Classes.  A summary of overall results are listed below:


Contender States (Fleet No: 10)


HYC 15 & 16 February 2013


1st           Clay Cook


2nd          Simon Barwood


4th           Richard Shallcross


5th           Ross Brennan


Click HERE for a report on the results.


29er States (Fleet: 16)


TCYC 23 & 24 February 2013


1st           Domenic Mann/Cameron Seagreen


2nd          Alicia Spencer


3rd           Max Giudice/Bayden Schutte


5th           Doug Campbell/Keiran Webb


Click HERE to view a full set of results.


O’pen BIC States (Fleet:  21)


PDSC 23 & 24 February 2013


1st           Chris Gallen


2nd          Jordan Bishop


4th           Oliver Medd


6th           Lochlan Medd


Click HERE to view a full set of results.


Mirror States (Fleet:  17)


RFBYC 2 & 3 March 2013


1st           Simon Barwood/Sidonia Barwood


3rd           Geoff Wilson/Adam Bridge


5th           Rik Thornton/Sam Weight


6th           Annaleise Bryant/Thomas Hume


Click HERE to view a full set of results.


420 States (Fleet:  12)


SoPYC 2 & 3 March 2013


1st           Lachy Gilmour/Tom Blaauw


3rd           Will Boulden/Nic Gale


6th           Emerson Carlberg/Hayden Hunt


Click HERE to view a full set of results.


Click HERE to view photographs from the regatta.


Laser States


CYC 2 – 4 March 2013


Full Rig (Fleet: 40)


2nd          Ki Raphael Sulkowski


3rd           Luke Elliott


6th           Mark Lovelady


Click HERE to view a full set of results.


Laser Radial (Fleet: 44)


1st           Tristan Brown


2nd          Mark Spearman


4th           Mark Wong


Click HERE to view a full set of results.


Laser 4.7’s (Fleet: 16)


5th         James Stewart


6th           Zoe Thomson (first female)


Click HERE to view a full set of results.


Optimist States (Gold Fleet: 24; Silver Fleet 34)


RPYC 2 – 4 March 2013


Silver Fleet


5TH          Portia Knight


7th           Lucy Alderson


Click HERE to view a full set of results.


We look forward to our sailors performing well in the forthcoming 49er & 505 State Championships later this month.

Back to News Listing